prozub

Popis výkonů

Kofferdam
Kofferdam je prostředek k izolaci operačního pole. Zpříjemňuje a zjednodušuje ošetření jak pro zubaře, tak pacienta. Tvoří bariéru mezi slinami, jenž obsahují bakterie, a ošetřovaným místem. Většina komplikací při ošetření je způsobena bakteriální nákazou, a té kofferdam zamezuje.

Operační mikroskop
Optická soustava na zvětšení operačního pole.
V ordinaci ProZub používám na většinu výkonů operační mikroskop Zeiss OPMI Pico, nejčastěji při 18násobném zvětšení. Dentální hygienistka pracuje s lupovými brýlemi Zeiss EyeMag Pro s 4násobným zvětšením.
Řídíme se heslem „jen co vidíme, můžeme úspěšně ošetřit“.

Estetická fotokompozitní výplň

Fotokompozit či amalgám je pouze materiál, který má své indikace. O tom, jak nákladné bude ošetření kazu, rozhoduje časová náročnost jeho vlastního odstranění. Čas potřebný na bezpečné odstranění zubního kazu se pohybuje okolo 40 minut.

Prevence: pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky, zvládnutí a používání techniky čištění zubů

Průběh ošetření zubního kazu: Okolí ošetřovaného zubu znecitlivíme, zub izolujeme kofferdamem, diamantovým brouskem odstraníme sklovinu poškozenou kazem a následně i zubovinu tvrdokovovým brouskem. Abychom zkontrolovali, zda jsme kaz eliminovali, používáme kariesdetektor, což je barvivo zabarvující infikovanou zubovinu. Poté, co je kaz odstraněn, můžeme začít tvořit výplň vzniklé dutin postupným nanášením malého množství kompozitního materiálu a vytvrzováním UV světlem. Když je výplň hotova, následuje její artikulace a leštění. Při dobré ústní hygieně pacienta poskytuji 6měsíčí záruku trvanlivosti výplně.

Ošetření kořenových kanálků
Zub v oblasti korunky je chráněn sklovinou, která pokrývá hlavní masu zubu – zubovinu (dentin). Uprostřed zuboviny se nachází dutina, do níž vstupují nervy a cévy tvořící zubní dřeň. Rozsáhlý kaz prostupuje skrze zubovinu až do této dutiny, kde dráždí nervy, a tudíž způsobuje bolest. Zánět dřeně probíhající akutně je bolestivý. Chronický zánět může pacient prodělat takřka bez povšimnutí, například jako následek úrazu nebo v podobě „pobolívání“ zubu s výplní. Na RTG snímku pak nalézáme projevy chronického zánětu v kosti. Tento zánět může přejít do akutního stavu. Projevuje se otokem, bolestí, nahromaděním hnisu.
Léčba: extrakce zubu nebo ošetření kořenového systému
Prevence: pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky, zvládnutí a používání techniky čištění zubů

Průběh ošetření kořenového systému: Budeme-li ošetřovat poškozený zub i kořen, endodontickému ošetření musí předcházet dostavba do původního tvaru. Následně izolujeme operační pole použitím kofferdamu, jinak by bakterie putovaly z úst do kanálku a z kanálku do úst. Postupně vnikáme do kořenového kanálku a postupně jej rozšiřujeme endodontickými nástroji, což jsou velice tenké drátky s řeznou hranou na obvodu, která se během ošetření ztupí. Některé nástroje jsou proto jen na jedno použítí. Po dostatečném rozšíření kanálku dezinfikujeme kořenový systém po dobu nejméně 20 min, a připravíme jej tak na zaplnění. Kanálek by měl být ošetřen až po vstup nervů a cév do zubu. Tento vstup, foramen apicis dentis, sondujeme za pomoci apexlokátoru. V průběhu ošetření též zhotovujeme intraorální rentgenové snímky. K vyplnění kořenového systému používáme sealer a gutaperču a dbáme na bezvadné provedení, abychom předešli vzniku opětovné infekce. Nakonec zub dostavíme do tvaru korunky nebo nabroušeného pahýlu, který se do tvaru zubu rekonstruuje protetickou prací.

Opětovné ošetření kořenových kanálků
Ošetření kořenových kanálků není vždy 100 % úspěšné. Někdy musíme z důvodu přetrvávající infekce v kořeni zubu a nepohodlí pacienta přistoupit k opětovnému ošetření kořenového systému, tedy reendodoncii. Veškerý obsah kořenového kanálku musíme odstranit, kořenový systém dezinfikovat a znovu zaplnit. Při tomto ošetření je nápomocný až nezbytný operační mikroskop. Časová a instrumentální náročnost činí proces nákladným.
Léčba: extrakce zubu nebo opětovné ošetření kořenového systému
Prevence: prvotní ošetření kořenového systému pod operačním mikroskopem s dostatkem času na dezinfekci kanálků

Průběh ošetření: Ošetření provádíme stejně jako u prvotního endodontickém ošetření s důrazem na odstranění veškerých substancí nacházejících se v kořenovém systému. Bakterie se totiž mohou pomnožit za každým kouskem zbylého sealeru a gutaperči.

Protetická rekonstrukce
V případě velké ztráty zubní tkáně aplikujeme náhradu časti zubu, kterou zhotoví zubní laborant. Mezi protetické rekonstrukce řadíme onlay, overlay, korunku a můstek.

Průběh ošetření: Při první návštěvě zub připravíme a otiskneme. Otisk putuje do zubní laboratoře, kde laborant na jeho základě zhotoví vlastní protetickou náhradu, kterou doručí zpět zubaři. Při druhé návštěvě cementujeme protetickou náhradu na zub.

Implantát
Implantát je umělý zubní kořen používaný v případě, že ten původní již není v čelisti pacienta přítomen. Tento náhradní kořen lze využít k upevnění korunky, můstku či jako podporu snímatelné zubní náhrady. Implantát drží v kosti a přes sliznici vyčnívá do dutiny ústní. Pro jeho dlouholetou trvanlivost a funkčnost je potřeba dodržovat dokonalou ústní hygienu a nekouřit.